Jak rozliczyć podatek od zagranicznej dywidendy
Podatnik ma prawo do odliczenia od podatku należnego w Polsce od dywidendy uzyskanej za granicą, podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekraczać kwoty podatku obliczonego od tej dywidendy przy zastosowaniu stawki 19 proc.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 lipca 2022 r. (I SA/Gd 290/22).
Z racji posiadania pakietu akcji różnych spółek podatnik uzyskuje corocznie dywidendy. Sporządza zeznanie PIT-38, w którym wykazuje zryczałtowany podatek należny w Polsce od uzyskanych za granicą dywidend, podatek zapłacony za granicą ograniczony do wartości 19 proc. uzyskanych dywidend brutto i podatek do zapłaty w Polsce stanowiący różnicę pomiędzy ww. wartościami. W ramach czynności sprawdzających prawidłowość sporządzenia zeznania PIT-38, organ wezwał podatnika do złożenia korekty tego zeznania: „z uwagi na odliczenie podatku zapłaconego za granicą w błędnej wysokości w poz. 35 zeznania. Zgodnie z art. 10 ust. 2b polsko-luksemburskiej u.p.o. z tytułu zagranicznej dywidendy podatnik ma prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą w wysokości 15 proc. kwoty brutto dywidendy”.
W związku z tym podatnik spytał czy ma prawo, zgodnie z brzmieniem art. 30a ust. 9 ustawy o PIT, do odliczania od podatku należnego od dywidend w Polsce, podatku zapłaconego u źródła, ograniczonego do wysokości 19 proc. uzyskanych dywidend brutto. A może, jak twierdzi organ podatkowy, podatnik ma prawo do odliczenia tylko 15 proc. kwoty uzyskanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta